Історик Андрій Ковальов передав проєкту «Імена самостійної України» матеріали своєї книги


Імена і прізвища понад 150 старшин і козаків Васильківського коша Вільного козацтва - це, здебільшого, уродженці Білоцерківщини, Фастівщини і Васильківщини.

2020-09-06

Член правління благодійного фонду «Героїка» Андрій Ковальов передав у користування нашому проєктові довідкову частину власної книги «З Архістратигом на щитах», що містить біографічні довідки на учасників Перших Визвольних змагань.

Понад 150 імен українських вояків були віднайдені та вивчені Андрієм Ковальовим в рамках роботи над книгою, що присвячена історії Васильківського коша Вільного козацтва та його бойового шляху на Київщині. У своїй книзі автор реконструював події Перших українських визвольних змагань на станції Боярка та її околицях, що лишалися маловідомими через панування радянського міфу. У біографічному довіднику, укладеному на основі неопублікованих архівних джерел, вміщено відомості про діячів Першої російсько-української війни грудня 1917 – березня 1918 рр. від простих козаків Васильківського коша Вільного козацтва до генерал-хорунжого Армії УНР.

«Імена і прізвища понад 150 старшин і козаків Васильківського коша Вільного козацтва – добровольчої формації Армії УНР у війні проти більшовицьких окупантів, могли бути втрачені для нас. Але їх записав і зберіг для нас командир цієї формації – старшина Армії УНР Іван Горемика-Крупчинський. Очевидно, що в час гарячої фази війни у лютому – березні 1918 року у Коші було значно більше добровольців – на мою думку три, або навіть чотири сотні. До нас дійшла відомість на виплату жалування для козаків і старшин за квітень 1918 року. Очевидно, у цій відомості імена і прізвища тільки тих ветеранів, хто не поспішав повернутися додому, а бажав продовжити військову службу. Вже невдовзі ця військова формація була перетворена в Таращанську повітову охоронну сотню Армії Української Держави.

На жаль, у складі Коша під час боїв з російськими окупантами загинуло 86 – козаків і 7 старшин. До нас дійшло ім'я і прізвище лише одного загиблого козака – це Федір Андрійович Мазуренко з села Вінницькі Стави на Васильківщині.

Навіть попри все це я переконаний, що цей список стане важливим і цінним джерелом для всіх дослідників історії та генеалогії центральної Київщини, адже добровольцями цього Коша були саме уродженці Білоцерківщини, Фастівщини і Васильківщини», – розповідає Андрій Ковальов.

Команда проєкту «Імена самостійної України» висловлює подяку пану Андрію, а користувачів інтернет-порталу закликає придбати книгу «З Архістратигом на щитах», аби ближче познайомитись з історією збройної боротьби за незалежність України на теренах Київщини.