Робота над сайтом «Імена самостійної України» дає можливість подивитися на Армію УНР не лише як на військовий феномен, але й ближче познайомитись із долями окремих вояків. Нерідко наші герої не мають нащадків, або нащадки вже не пов’язують себе з Україною. Тому наш проєкт, завдяки співпраці із Державною архівною службою України, – чи не остання можливість нагадати про певного вояка.
Нас нерідко запитують про ті чи інші умовні категорії вояків, наприклад, про білорусів, протестантів, кримських татар, католиків, башкир, росіян, мусульман, поляків, євреїв, німців, старовірів тощо.
Спробуємо створити декілька тематичних дописів, у яких будемо давати посилання на облікові картки вояків. По можливості, дописи будемо розширювати і доповнювати. Отже, євреї.
Побутує твердження, що євреї зовсім не підтримали українських визвольний рух 1917-1924 рр. Мовляв, є винятки, але вони стосуються чиновників, зрідка лікарів, – та серед козаків і старшин євреїв не знайти. Це неправда. Збереглась низка архівних документів, що підтверджують службу євреїв в Армії УНР, зокрема і в бойових підрозділах. Серед євреїв є лицарі Залізного Хреста і Хреста Симона Петлюри, ранені і контужені, полеглі у боях з ворогами України.
У Центральному державному архіві вищих органів влади та управління України міститься листок полеглого на поручника Армії УНР Генриха Дубельського. Публікуємо уривок з документу, укладеного хорунжим 3-го кінного полку Борисом Корецьким (копія документу у першому коментарі під дописом). Достатньо прочитати цей рукописний текст, аби зрозуміти з якою пошаною хорунжий Корецький ставився до побратима, з яким разом служив у 3-й Залізній стрілецькій дивізії.
Нижче публікуємо іменний покажчик, у якому містяться імена виключно тих вояків, яких ми встигли внести до бази. Частина облікових карток вже мають скани архівних документів.
Іменний покажчик (постійно оновлюється):
Авраам Шкарбуль, козак, лицар Залізного Хреста «За Зимовий похід і бої»
Арон Лахтерман, козак
Давид Нейман, козак
Єлизавета Нейман, сестра-жалібниця
Захар Атнабунт, козак
Йосип Ендрик, писар
Йосип Найман, козак
Леопольд Мількер, завідувач аптекою лазарету
Самуїл Лєвітін, поручник
Семен Якерсон, сотник
Сергій Глузман, юнак
Соломон Хемпель, козак
Шмуль Цібельман, козак
Яків Крутокоп, писар
P.S. На світлині – сотник Семен Якерсон.